marca 09, 2020

jestem


Przedmioty znalezione w żołądku słonia morskiego Rolanda, który zakończył życie 21 sierpnia 1961 roku stały się bodźcem do stworzenia wystawy w berlińskim zoo. Przedmioty te były swoistą mieszaniną przypadkowych rzeczy, których postanowił się pozbyć człowiek. Dubravka Ugresić widziała jednak w tych, na pierwszy rzut oka, przypadkowych przedmiotach o wiele większe związki. Cała ta anegdotyczna historia stała się tekstem wprowadzającym do jej książki. Najistotniejszy dla mnie fragment przytoczę, gdyż podobnie postrzegam moje myśli i pomysł na tego bloga: (...) w analogiczny sposób należy czytać poniższe rozdziały i fragmenty. Jeżeli czytelnik odniesie wrażenie,że między nimi nie ma sensowniejszych i głębszych związków, niech będzie cierpliwy, więzi stopniowo same się wytworzą. Wierzę,że podobnie będzie z moimi wpisami. 

Kim jestem?

Mam na imię Zuzanna. Z wykształcenia jestem historyczką i archiwistką. Szczególnie interesuje mnie kostiumologia (jest to nauka o strojach na przestrzeni wieków), dlatego dość uzasadnione jest to, że moda jest bliska mojemu sercu. Chociaż na te tematy patrzę przez nieco inny pryzmat. Szczególnie interesuje mnie  perspektywa historyczna i to jak my, kobiety byłyśmy postrzegane ( i jesteśmy!) poprzez styl ubierania. W te elementy uwikłana jest także historia kobiet i kultury, która dla nas szczególnie w XX w. nabrała tempa. Bliska mojemu sercu jest także sztuka, ambitne kino oraz muzyka lat 50. i 60, ale także moda współczesna.

Cenię sobie minimalizm, choć musiało minąć kilka lat zanim to zrozumiałam. Człowiek stale ewoluuje. Z czasem zaczęłam doceniać nie tylko taki styl ubierania, co styl bycia. Stale w minimalizmie szukam spokoju ducha. Lubię, gdy strój jest elegancki, ale jednocześnie wyważony. W mojej szafie można znaleźć znane metki, choć większość z nich nabyłam w second-handzie. Jestem zdania, że nie trzeba wydawać majątku, aby posiadać ubrania dobrej jakości. Nie tym mierzy się człowieka. Sztuką jest z "niczego" stworzyć "coś". 

W przypływie myśli zdecydowałam się wykreować dla siebie przestrzeń w blogosferze, w której będę mogła podzielić się swoimi przemyśleniami na temat mody, kinematografii, sztuki, książek i muzyki, a także opisać jak postrzegam świat. Mam nadzieję,że uda mi się zrobić to w przystępny sposób , a między mną a Wami więzi stopniowo same się wytworzą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 suzvintage , Blogger