kwietnia 09, 2019

przegląd kulturalny #7


Budzący się do życia świat zamigotał tysiącem barw, parafrazując kultowy zespół Varius Manx, a ludzie na ulicy stali się nieco bardziej radośniejsi. Musiała zatem nastać wiosna. Ja już z zachwytem podziwiam dumnie zieleniejące drzewo za moim oknem i ptasie piruety na nieboskłonie. Marudzę tylko trochę pod nosem, że alergia, że osłabia percepcję, że znów muszę pamiętać o braniu leków, ale to i tak nie umniejsza mojej miłości do tej pory roku. 

KSIĄŻKA: Justyna Kopińska Z nienawiści do kobiet (2018)Bardzo ważny zbiór reportaży, który uświadomił mnie jeszcze bardziej, ile zła nas otacza i jak bardzo jesteśmy bierni wobec tego zła. Wcale nie musimy szukać daleko, wszystkie z opisywanych historii miały miejsce w naszym kraju i dotyczą nas - Polek i Polaków. Justyna Kopińska opowiada nam o Violetcie Villas i samotności, oczami jej syna, o przypadku molestowania przez księdza dziewczynki i w pewnym sensie przyzwoleniu na to wiernych (w trakcie pielgrzymki nie zareagowano na to, dlaczego ksiądz śpi z dzieckiem w jednym pokoju), gdy wszystko wyszło na jaw nałożoną karę ostatecznie złagodzono, a oprawca trafił do parafii w Puszczykowie (koło Poznania) i tam jak gdyby nigdy nic odprawiał msze, miał kontakt z dziećmi. Kopińska opowiada także o molestowaniu żołnierek przez jednego z oficerów, któremu złagodzono wyrok przez sąd wyższej instancji, co pokazuje przypadki szowinizm w tej instytucji, a także o tym jak trudno osobom homoseksualnym pogodzić swoją orientację z wiarą chrześcijańską. W książce znajdziecie jeszcze pięć innych opowieści, które są naprawdę warte uwagi, mimo iż często przedstawiają zdarzenia marginalne, które nie są powszechne, jednak warte nagłośnienia, gdyż jak sama autorka przyznaje to właśnie milczenie w obliczu zła sprawia, że jesteśmy martwi, choć żyjemy.

FILM: Roma, reż. Alfonso Cuarón (2018)


Wciąż jestem pod wrażeniem tego niezwykłego filmu, który poprzez opowiedzenie słowem i obrazem jednostkowych momentów z życia zwykłych ludzi, przedstawił tak naprawdę pragnienia każdego z nas - pragnienie akceptacji, poczucia bezpieczeństwa i miłości. Klimatu temu filmu dodaje czarno-biały obraz. Akcja rozgrywa się w Meksyku w latach 70., tytuł nawiązuje oczywiście do jednej z dzielnic Colonia Roma. Film opowiada historię dwóch kobiet - pokojówki Cleo i Sofii, jej pracodawczyni. Cuarón ukazał nam rodzinę, która mimo iż na pierwszy rzut oka wydaje się być idealna, tak naprawdę jest dysfunkcyjna. Wszystko ukryte jest w symbolice, migawkach, do których nie przywiązujemy na początku wagi. Obie kobiety przeżywają swoje osobiste tragedie, jedna z nich zostaje opuszczona przez męża, druga trafia na nieodpowiedzialnego mężczyznę, który zostawią ją, gdy dowiaduje się o jej ciąży. Niezwykły obraz zwykłego życia oczami kobiet, na pozór z różnych światów. Film możecie zobaczyć na platformie Netflix. Warto także podkreślić, że w tym roku zgarnął aż 3 Oskary.

MUZYKA: Kasia Lins Wiersz ostatni (2018)


Ze współczesnymi polskimi artystami (ale nie tylko!) mam naprawdę spory problem, dotyka mnie w nich brak oryginalności i refleksji nad tym co śpiewają. Na palcach jednej ręki mogę policzyć polskich, młodych piosenkarzy, którzy urzekają mnie swoją autentycznością, linią melodyczną i tekstami (chociaż może jeszcze nie wszystkich odkryłam, nie chcę być aż tak krytyczna). Dlatego właśnie zwróciłam uwagę na nową płytę Kasi Lins, zupełnie przypadkiem usłyszałam piosenkę Wiersz ostatni i zachwyciłam się od pierwszego usłyszenia. Niesamowity, ciepły głos Kasi przeniósł mnie do zupełnie innego wymiaru, mimo iż teksty są ekstremalnie nostalgiczne. Jak to dobitnie podkreślił Maciek Saskowski - artystka po prostu nagrała płytę, która daje nadzieję na odrodzenie się inteligentnej rodzimej muzyki popularnej. Jest to też dowód na to, że niekoniecznie trzeba śpiewać bzdury i mówić, że na tym polega muzyka pop.

A teraz oddaję głos Wam. Jestem bardzo ciekawa co sądzicie o przeglądzie. :)

16 komentarzy:

 1. O super dzięki za polecenie filmu :) Może obejrzę i ten netflix mi się do czegoś przyda ;) Opis bardzo ciekawy

  OdpowiedzUsuń
 2. No niestety w naszym kraju szowinizm ma się na prawdę dobrze, zainteresowała mnie ta książka, muszę po nią sięgnąć, chociaż z przykrością stwierdzam, że chociaż same zdarzenia są dla mnie jak najbardziej przerażające i szokujące, to ich następstwa, a raczej brak ponoszenia przez sprawców konsekwencji wydaje mi się w tym kraju chorą normą :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy mieszkałam w Polsce wiosna wiązała sie dla mnie z katarem, łzami w oczach i lekami 3x dziennie ;) na szczescie teraz nie mam takich problemow :) O książce nie słyszałam, ale po Twoim opisie z checia bym ja przeczytała.. o historiach w Wojsku słyszałam juz wiele, ale do tej pory nie trafiłam na zestawienie ich w ten sposob.
  A Kasi nie znałam wczesniej musze jak najszybciej znalezc ja na ytb ;)
  Bardzo fajny cykl rozpoczynasz takimi wpisani, z wielka radością bede zaglądała tutaj po nie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety nie znam książki, filmu ani muzyki Kasi ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam tej wokalistki. Ostatnio mam troszkę mało czasu na odkrywanie muzyki... Nowych utalentowanych wokalistów.. Muszę to zmienić jakoś :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Roma nadal czeka u mnie na zobaczenie- koniecznie muszę nadrobić!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Film mnie zaciekawił, książka również - dobrze, że takie tematy są poruszane.

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że skuszę się na coś z twojej listy, bo ostatnio jestem otwarta na nowości :) Nic stąd nie znam, więc warto w końcu poznać coś nowego!

  OdpowiedzUsuń
 9. nie zznam nic ;o bardzo klimatyczne rzeczy chyba nie do końca dla mnie;D

  OdpowiedzUsuń
 10. Film obejrzałam i ma tak samo jak ty bardzo pozytywne wrazenia. Te zdjęcia, ta prosta historia , która tak pochłania....
  Zainteresowała mnie za to pozycja książkowa

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie znam niczego z Twoich propozycji :(

  OdpowiedzUsuń
 12. Filmem mnie zainteresowałaś :) Na pewno obejrzę w wolnej chwili. Tej piosenkarki nie znałam wcześniej, ale chętnie posłucham jej utworów. Z polskich wykonawców mogę polecić zespół Clödie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O super, dziękuję za polecenie. Nie znam tego zespołu. :)

   Usuń
 13. Może siądę w weekend i obejrzę ten film, bo muszę przyznać że mnje zaciekawił :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Finding out new musical artists is always fun. I enjoy hearing music of around the world.

  www.fashionradi.com

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 suzvintage , Blogger