stycznia 29, 2019

przegląd kulturalny #5Zadziwiające, jak wiele myśli potrafi tańczyć w naszej głowie, jak piękna para w oknie wystawowym, na obrazie, a podziwiany przeze mnie dzisiaj obraz stał się przyczynkiem do stworzenia dzisiejszego przeglądu kulturalnego. Niewiarygodne, ile inspiracji możemy czerpać z codziennej rzeczywistości. Momentalnie przypomniałam sobie konkretny film i piosenkę. 
Dzisiejsza propozycja książkowa będzie zaś trochę odbiegać tematycznie. Mimo to wydaje mi się niezwykle ważna i warta uwagi. 


Denis Diderot Zakonnica (La Religieuse)


Denis Diderot, jak wiemy, był jedną z kluczowych postaci francuskiego Oświecenia, główny twórca Encyklopedii (XVIII w.), która miała kompilować między innymi dorobek myśli społecznej, filozoficznej, a także nauk ścisłych. Jest również autorem powieści pt. Zakonnica, która została wydana dopiero 12 lat po jego śmierci. Książka opowiada historię Marie Suzanne Simonin, która została zmuszona do złożenia ślubów zakonnych przez swoją matkę w wieku 18 lat, gdyż jak się okazuje, była nieślubnym dzieckiem ( w XVIII w. nie było łatwo być nieślubnym dzieckiem, zresztą nie tylko wtedy). Zamknięcie naszej bohaterki w klasztorze miało dopomóc jej przybranym siostrom ( z prawego łoża) zgarnąć cały majątek. Szybko jednak okazuje się, że Marie Suzanne brakuje powołania i chce wydostać się z klasztoru, co nie będzie wcale takie łatwe. Młoda kobieta przez swoje buntownicze nastawienie skazana jest na sadystyczne represje ze strony swojej przełożonej i innych zakonnic. Diderot w swej książce nie tylko opowiedział nam historię zakonnicy, która nie czuła powołania, ale także dokonał niezwykle krytycznej analizy całej ówczesnej instytucji kościelnej. Pochylił się także nad zagadnieniem natury człowieka i tego, czy my, jako istoty społeczne jesteśmy przystosowani do życia "w więzieniu" tj. w zakonie. 

Dzieci swinga, reż. Thomas Carter (1993)


Akcja filmu rozgrywa się w okresie II wojny światowej w Hamburgu. Opowiada historię trójki przyjaciół, fanów amerykańskiej muzyki swingowej. Jak nie trudno się domyślić ten typ muzyki, charakterystyczny styl ubierania i styl bycia nie jest łatwy do pogodzenia w nazistowskim kraju. Presja, aby młodzi chłopcy przyłączyli się do Hitlerjugend jest wielka. Płomienną formą buntu w tej rzeczywistości są dla nich spotkania w klubie tanecznym i spotkania z podobnie myślącymi młodymi ludźmi. Przyjaźń chłopców, ze względu na nagonki polityczne, zostaje jednak wystawiona na wielką próbę. Film po premierze nie został specjalnie doceniony. Ja uważam jednak, że jest naprawdę warty uwagi. Przedstawia część społeczeństwa niemieckiego, która była przeciwna poczynaniom Hitlera. Myśląc o II wojnie światowej często zapominamy o tej "drugiej stronie" także w kontekście ofiary.

Louis Prima, The Wildest (1956)


Jeżeli nie znacie jeszcze twórczości tego Pana, to zachęcam do przesłuchania płyty The Wildest Tutaj swing miesza się z jazzem, bluesem i R&B, a całość wieńczy zabawny, wręcz komediowy głos Louisa Prima. Za każdym razem, gdy słucham utworów z tej płyty jestem pod wrażeniem mnogości pomysłów aranżacyjnych poszczególnych utworów i jego pokładów pozytywnej energii. :)


18 komentarzy:

 1. Najbardziej z tego zestawienjazestawienia zaci Zakonnica, fabuła rysuje się naprawdę interesująco. Domyślam się jednak, że będzie to angażująca lektura, na którą niekoniecznie teraz niestety mam czas (egzamin z literatury najnowszej zapełnił chwilowo moja listę czytelniczą), ale zapisałam sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, książka jest naprawdę ciekawa. Zawarte w niej rozważania nad naturą człowieka były dla mnie najbardziej inspirujące. :)
   Bardzo się cieszę, daj później znać jakie są Twoje wrażenia po jej przeczytaniu. :)

   Usuń
 2. Zakonnica brzmi świetnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę dodaję do swojej listy "do przeczytania", filmem również mnie zaciekawiłaś:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiła mnie akcja filmu "Dzieci swinga". Chętnie przyjrzę się bliżej tej historii ^^ Pozdrawiam oraz dziękuję za odwiedziny ♥
  wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka mnie zaintrygowała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmm... Chyba trochę wstyd przyznać, ale nie znam niczego. Zaciekawił mnie film, lubię takie klimaty ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdecydowanie muszę sięgnąć po Zakonnicę - nie słyszałam wcześniej o tej książce...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 8. jeśli chodzi o bohaterkę zakonnicy.. niestety tu u nas w Hiszpanii aż do kresu czasów Franco, wojny domowej, kobiety przechodziły przez podobne piekło.. Dlatego w dzisiejszej Hiszpanii Kościół jest odrzucany przez młode pokolenia..

  Świetny post Kochana, dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 9. Z chęcią obejrzę Dzieci swinga, zaintrygował mnie Twój opis!

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety niczego z tego nie znam, ale najciekawsza wydaje mi się Zakonnica :) Może kiedyś skuszę się na przeczytanie.
  Pozdrawiam!

  Tsukiakari from murasakiiroanu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Zarówno Zakonnica jak i Dzieci Swinga bardzo do mnie przemawiają :-)
  Miłego weekendu xx

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 suzvintage , Blogger